Nyári rovarcsípések kellemetlen, viszkető bőrreakciókat okozhatnak. Különösen érthető a szülők aggodalma, ha kisgyerekünkkel történik meg a baleset a szabadban tartózkodás során. Fontos, hogy ilyenkor se essünk kétségbe, hanem mihamarabb orvosoljuk a problémát.
A tünetek otthoni kezelésének célja a panaszok enyhítése, a kisebesedés megelőzése, valamint a bőr mielőbbi gyógyulásának elősegítése. A következő módszerek és készítmények segíthetnek a nyári rovarcsípések otthoni kezelésében:
Csípés helyének tisztítása
A csípés helyét mossuk meg langyos, enyhén szappanos vízzel. A fertőzések megelőzése érdekében fontos, hogy ne vakarjuk, dörzsöljük a területet. A szúrás helyén keletkezett duzzanatot és viszketést a rovarméregből felszabaduló hisztamin okozza, de az utólagos vakarás is hisztamint szabadít fel.
Kisgyermekeknél többnyire elkerülhetetlen a vakarózás, így fontos, hogy okosan megelőzzük a kisebesedést és a további fertőzéseket. Kenjük be a felületet nyugtató, hűsítő krémmel, vágjuk rövidre gyermekünk körmét, valamint igyekezzünk rendszeresen tisztán tartani a kezeit a tünetek enyhüléséig.
Hideg kompresszió
A tiszta hideg törülköző vagy törülközőbe csavart jég a csípés felületére helyezve, enyhíti a kellemetlen viszketést és csökkenti a duzzanatot.
Gyógyszertári készítmények
A gyógyszertárakban kapható érzéstelenítő hatású krémek és gélek, valamint helyi gyulladáscsökkentő készítmények, például hidrokortizon tartalmú krémek, segíthetnek csökkenteni a duzzanatot és gyulladást, valamint enyhítik a viszketést. Javasolt ezekből otthon is tartani a nyári időszakban. Az allergiás reakciók enyhítésében az antihisztamin tabletták is segítséget nyújthatnak, de fontos, hogy ezeket mindig csak az előírásoknak megfelelően alkalmazzuk, és minden esetben kérjük ki a kezelőorvos vagy gyógyszerész tanácsát.
Megelőzés
Természetesen a szabadban tartózkodás idején panaszok elkerülése és a megelőzés a legfontosabb.
A szabadban tartózkodás ideje alatt a komolyabb panaszok elkerülése érdekében természetesen a megelőzés a legfontosabb. Gyermekünk viseljen laza, hosszú ujjú ruházatot és jól szellőző hosszú nadrágot. Kerüljük az élénk, virágos színeket, mert ezzel könnyen a rovarok célpontjává válhat. Használjunk gyermekekre is alkalmazható illatmentes, bőrbarát rovarriasztó készítményeket.
Összességében elmondható, hogy a rovarcsípések az esetek többségében otthon is hatékonyan kezelhetőek. Ugyanakkor, ha bizonytalanok vagyunk a tüneteket illetően, illetve, ha a rovarcsípés helye vörös, duzzadt vagy fájdalmas lesz és a tünetek nem enyhülnek a fenti kezelésekkel, mindenképp javasolt gyermekbőrgyógyászt felkeresni.
Szülőként is megnyugtató és elvárható biztonság érzetet ad, ha gyermekeink olyan szakemberek támogatásával gyógyulhatnak, akik rendelkeznek megfelelő gyermekgyógyászati tapasztalattal.